PATRON HONOROWY

SPONSORZY

 

PARTNERZY

PARTNER

WSPÓŁPRACA MERYTORYCZNA

 

PATRONI MEDIALNI

 

REJESTRACJA

09 grudnia 2021

IT W UBEZPIECZENIACH


Godzina: 10:00 - 15:00

ONLINE

O WYSTAWCACH

ELO Digital Office rozwija i sprzedaje wysokiej jakości oprogramowanie do zarządzania dokumentami, archiwizacji cyfrowej i obiegiem dokumentów. ELO® obejmuje całe spektrum zarządzania treścią w przedsiębiorstwach (Enterprise-Content-Management (ECM)).Firma ELO Digital Office została wyodrębniona w 1998 roku z grupy Louis Leitz jako samodzielny podmiot z siedzibą w Stuttgarcie i stała się międzynarodowym przedsiębiorstwem posiadającym swoje oddziały w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Australii. Gęsta sieć partnerów systemowych opiekuje się ponad 750.000 miejsc pracy pod ELO na świecie. Ponadto ELO utrzymuje wiele partnerstw technologicznych z producentami oprogramowania i sprzętu.
Firma ESKOM od kilkunastu lat świadczy usługi informatyczne (outsourcing IT, outsourcing specjalistów IT), wdraża dedykowane rozwiązania informatyczne z zakresu infrastruktury i bezpieczeństwa IT, tworzy i rozwija oprogramowanie. Model współpracy jest dostosowywany do potrzeb Klienta, aby obsługa informatyczna była jak najbardziej efektywna. Obsługujemy firmy kompleksowo lub wspieramy je tylko w wymaganym zakresie (outsourcing selektywny), doradzamy oraz współpracujemy z informatykami, menedżerami i doradcami po stronie Klienta.Bezpieczeństwo informacji jest jedną z kilku podstawowych specjalności naszej działalności. W szczególności w ramach usług skierowanych do sektora służby zdrowia, w związku z istotnymi zmianami w prawie, oferujemy wsparcie w zakresie wdrożenia ISO 27001 wraz ze ściśle związanymi z tą normą elementami utwardzenia środowiska informatycznego.
Cato Networks, izraelska firma założona w 2015 roku. Podstawowy produkt firmy łączy SD-WAN i zabezpieczenia sieciowe w usługę natywną dla chmury. Firma projektuje usługi chmurowe migrujące z MPLS do SD-WAN, a także prywatną sieć szkieletową, usługi security as a service i usługi dostępu do chmury.  KappaData powstała w 1998 roku w Ghent w Belgii. Od samego początku firma zorientowana jest na dystrybucję rozwiązań sieciowych i bezpieczeństwa. Łącznie, grupa Kappa Data, posiada w ofercie ponad 15 globalnie rozpoznawalnych marek, m.in. Juniper, Barracuda, Extreme Networks, Ruckus, Ekahau, świadcząc usługi wsparcia dla partnerów z każdej z tych marek. Posiadamy autoryzowane centrum szkoleniowe dla oferowanych producentów i oferujemy certyfikowane szkolenia dla partnerów.
MicroStrategy (Nasdaq: MSTR) to największa niezależna, notowana na giełdzie firma zajmująca się Business Intelligence, oferująca wiodącą platformę analityczną klasy korporacyjnej. Aby wypełnić swą wizję „Intelligence Everywhere™”, MicroStrategy dostarcza nowoczesną analitykę na kompleksowej platformie korporacyjnej używanej przez wiele najbardziej podziwianych marek na świecie z listy Fortune Global 500. Platforma, zoptymalizowana pod kątem wdrożeń w chmurze i lokalnie u klienta, zawiera HyperIntelligence, przełomową technologię, która nakłada praktyczne dane korporacyjne na popularne aplikacje biznesowe, pomagając użytkownikom podejmować mądrzejsze, szybsze decyzje. Więcej informacji na temat MicroStrategy można znaleźć na stronie www.microstrategy.com.
TCG Process jest obecną na 5 kontynentach, szwajcarską firmą, twórcą wiodącej technologicznie platformy klasy input management - DocPro*.Rozwiązanie firmy znajduje zastosowanie w wielu branżach jednak na każdym z rynków do grona strategicznych klientów zaliczają się duże, globalne instytucje z szeroko rozumianej branży finansowej. W Szwajcarii 6 z 10 największych banków korzysta z DocPro* automatyzując procesy biznesowe związane ze specyfiką swojej działalności, korzystając z zaawansowanych technologii Sztucznej Inteligencji takich jak klasyczne uczenie maszynowe czy głębokie uczenie. Wachlarz zastosowań jest szeroki, poczynając od cyfrowej kancelarii, poprzez automatyczną obsługę procesu kredytowego/pożyczkowego czy np. automatyczną klasyfikację dokumentacji pracowniczej.W Polsce firma działa operacyjnie od stycznia 2020 r. i posiada szereg lokalnych wdrożeń produkcyjnych.
Jesteśmy polską firmą, która od ponad 25 lat projektuje i wdraża autorskie oprogramowanie. Specjalizujemy się w rozwiązaniach dla branży finansowej (m. in. sektor ubezpieczeń, windykacyjny i bankowy). U podstaw naszego sukcesu leży wieloletnie doświadczenie oraz umiejętność słuchania i zrozumienia potrzeb klientów, wsparta innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Stale inwestujemy w rozwój naszych produktów i kompetencji, oferując naszym klientom rozwiązania wnoszące realną wartość dla ich organizacji.

PRELEGENCI

KONTAKT

ANNA KARASIŃSKA

Kontakt dla Uczestników, Prelegentów i Patronów:

e-mail: anna.karasinska@gigacon.org

mobile: +48 506 981 902

KARINA STROJEK

Kierownik projektu - kontakt z Wystawcami

e-mail: karina.strojek@gigacon.org

mobile: +48 600 677 473

10:00

Rozpoczęcie konferencji

10:00 - 10:30

AMS – Organizacja Wsparcia dla Aplikacji Biznesowych w branży ubezpieczeniowej – przegląd zagadnień

– Zbigniew Jamroz - Service Delivery Manager

– Grzegorz Twardokęs - PMO Head

Autorzy pracują w międzynarodowej korporacji w bardzo dużym projekcie obejmujacym wsparcie dla kilkuset aplikacji biznesowych w kilkudziesięciu krajach w kilku językach użytkowników i kilkudziesięciu różnych technologiach. Ponad 100-osobowy zespół, głównie pracujący z Polski, doskonale radzi sobie w obecnej sytuacji nieustannej pandemii nie tylko z rozwiązywaniem zgłaszanych incydentów, service requestóq i change requestów, ale także z fluktuacją kadr, z rekrutacją i szkoleniem oraz wdrażaniem nowozatrudnianych pracowników, budując jednoczesnie dla nich normalną scieżkę rozwoju. W ramach dostarczanej usługi prowadzona jest ewidencja zdarzeń, tworzenie dokumentacji aplikacji, pisanie artykułów wiedzy dla użytkowników końcowych oraz regularne raportowanie do klienta na kilku poziomach hierarchii poziomu jakości usługi w oparciu o uzgodnione SLA i wiele różnych KPI. Całość operacyjna oparta o ITIL.

10:35 - 11:05

Cyfrowe akta – Praca pod ELO

– Elke Schoenemann (ELO Digital Office)

Cyfryzacja otwiera wielkie szanse optymalizacji procesów biznesowych. Mogą Państwo je wykorzystać za pomocą cyfrowych akt w ELO. Można zakładać je według ustalonych przez siebie standardów i przeprowadzać klasyfikację dokumentów, niezależnie od ich formatów. Cała korespondencja taka jak e-mailowe zgłoszenia, umowy, zdjęcia, wnioski itd. mogą być przechowywane w centralnej lokalizacji. Osoby uprawnione mogą się zalogować z dowolnego miejsca świata i mają dostęp do swoich dokumentów czy informacji (zgodnie z uprawnieniami) jak również startować stosowne procesy. Praca hybrydowa czy temat bezpieczeństwo – Żaden problem pod ELO!

11:10 - 11:40

DocProStar – automatyzacja procesów input management w ubezpieczeniach

– Przemysław Kędzior, Damian Dryja (TCG Process Polska)

Sprawna obsługa dokumentacji ubezpieczeniowej, a co za tym idzie szybkie załatwianie spraw jest jednym z kluczowych czynników decydujących o konkurencyjności firmy.Zapraszamy do poznania wiodącej technologicznie platformy DocProStar, z której możliwości korzystają największe globalne firmy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne. Na przykładzie generycznego procesu „case management” pokażemy w jaki sposób wykorzystanie technologii z zakresu RPA oraz Sztucznej Inteligencji pomaga naszym klientom automatycznie zarządzać i weryfikować dokumenty ustrukturyzowane, nieustrukturyzowane, niezależnie od kanału wpływu czy formatu.

11:45 - 12:15

Jak bezinwazyjnie zwiększyć efektywność pracowników w firmie ubezpieczeniowej

– Przemysław Magiera (MicroStrategy)

Dowiedz się, w jaki sposób wzbogacić internetowe systemy ubezpieczeniowe, o dodatkowe kluczowe wskaźniki KPI w celu usprawnienia pracy i procesu podejmowania decyzji przez pracowników zajmujących się roszczeniami, menedżerów ryzyka lub innych ekspertów ubezpieczeniowych. HyperIntelligence, pozwala uzyskać natychmiastowe odpowiedzi na pytania biznesowe, po wskazaniu kursorem myszki na słowa kluczowe w istniejących aplikacjach. Zobacz, jak możesz wstrzyknąć analizę bezpośrednio do przeglądarek internetowych, klientów poczty e-mail, Salesforce.com, Slack, aplikacji Office365, narzędzi BI i nie tylko!

12:20 - 12:40

Mobilne technologie do terenowej obsługi szkód i wsparcia assistance

– Paweł Wroniewicz (VSoft)

Procesy związane z obsługą szkód to nieodłączny element ubezpieczeniowej codzienności. Mnogość zleceń i zadań do wykonania sprawia, że praca mobilnych zespołów zajmujących się oględzinami, inspekcjami czy wsparciem assistance potrafi być nieprzewidywalna. Często efektywne obsłużenie dużej ilości spraw to prawdziwe wyzwanie nawet dla świetnie zorganizowanej firmy. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu mobilnemu obsługa szkód może stać się prostsza. Zapraszamy na prezentację, w której podpowiemy, jak usprawnić działania likwidatorów oraz wspomóc codzienną organizację pracę firmy.

12:45 - 13:15

Bezpieczeństwo IT z perspektywy firmy świadczącej outsourcing IT w branży ubezpieczeniowej. Zapobieganie cyberzagrożeniom

– Marek Graczyk i Wacław Sikorski (ESKOM)
W firmach ubezpieczeniowych coraz większa część procesów biznesowych – tych bezpośrednio i pośrednio wspieranych przez technologie IT – realizowana jest z wykorzystaniem outsourcingu IT.  Im bardziej powszechne staje się wydzielanie zarządzania infrastrukturą IT, usług „do chmury” czy usług service desk’owych, tym częściej pojawiają się pytania o bezpieczeństwo danych i informacji, którymi zarządzają firmy ubezpieczeniowe. Omówimy sposoby zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości realizacji procesów biznesowych, implementację zabezpieczeń z wykorzystaniem norm i standardów w tym zakresie. Przyjrzymy się temu, jak przygotować organizację, jej współ – i pracowników do radzenia sobie z cyberzagrożeniami. 

13:20 - 13:50

Jak w nowoczesny sposób zabezpieczyć firmę wielooddziałową? 

– Mariusz Bajgrowicz (Kappa Data)

Podczas prezentacji przedstawimy sposób zabezpieczeń wielu oddziałów firmy, bez konieczności rozbudowy działu IT.  Pokażemy jak rozwiązania chmurowe ograniczają inwestycję w nową infrastrukturę firmy. 

13:55 - 14:25

Od directu do omnichannel – transformacja technologiczna obszaru dystrybucji w Europa Ubezpieczenia

– Jakub Orzęcki (Europa Ubezpieczenia)

Jakub Orzęcki z Europa Ubezpieczenia opowie o tym, jak ubezpieczyciel przeszedł przez transformację technologiczną zdalnych kanałów sprzedaży oraz jakie narzędzie i technologie zostały wykorzystane przez niego w budowie ominchannelowego podejścia do dystrybucji produktów ubezpieczeniowych.

14:30 - 15:00

Postawy pracowników a zmiany

– Marek Naumiuk (Szkoła Zarządzania Zmianą)

Wystąpienie dotyczy postaw ludzkich podczas wdrażania zmian i zawiera wskazówki co należy uwzględnić w trakcie wdrażania zmian.

15:00

Zakończenie konferencji

 

AGENDA

O KONFERENCJI:

Zapraszamy do wzięcia udziału w XX edycji konferencji poświęconej informatyzacji sektora ubezpieczeniowego. Najbliższe lata to ogromne wyzwania dla branży ubezpieczeniowej. Z jednej strony jest to perspektywa dynamicznego rozwoju z  drugiej konieczność dostosowania rozwiązań i podejścia do klienta do zmieniających się wymagań rynku. To już nie sama oferta produktowa jest najważniejsza a sprawność procesów, jakość kontaktu z klientem. Szybkość i wygoda tego kontaktu. Wyzwaniem jest zrozumieć klienta,  jego potrzeby i oczekiwania i umieć na nie jak najlepiej odpowiedzieć. Dodatkowo cyfryzacja ubezpieczeń to także dodatkowe zagrożenia m.in  wyłudzenia, kradzież danych. Podczas konferencji pokażemy najnowsze rozwiązania technologiczne, nasi goście opowiedzą o swoich doświadczeniach, opowiemy o tym, co nowego w branży.

PROPONOWANA TEMATYKA:

  • ubezpieczeniowe systemy zintegrowane
  • systemy wspierające pośrednictwo ubezpieczeniowe
  • analiza i przetwarzanie  danych, narzędzia klasy BI
  • narzędzia wsparcia sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, narzędzia wspierające omnikanałowość sprzedaży i kontaktu z klientem
  • cyberzagrożenia
  • zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym
  • integracja systemów– rozwiązania antyfraudowe
  • nowoczesne technologie mobilne
  • aplikacje konwersacyjne
  • wykorzystanie technologii chmurowej

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY!

Wymagane jest JEDYNIE wypełnienie formularza rejestracji – odnośnik znajduje się pod agendą.
 

 

ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM ZAPEWNIAMY:

  • możliwość udziału w wybranych wykładach

  • możliwość otrzymania potwierdzenia udziału w konferencji (zaświadczenia w trakcie spotkania lub wystawienie certyfikatu uczestnictwa po wydarzeniu)

  • dostęp do materiałów pokonferencyjnych


ZAPREZENTUJ SWOJĄ FIRMĘ!

Firmy, które posiadają rozwiązania IT wspierające codzienną pracę sektora ubezpieczeniowego i są zainteresowane zaprezentowaniem swoich produktów podczas konferencji, zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą marketingową. Do wyboru m.in.: wykład 20 – 45 minut / podlinkowany logotyp na stronie / promocja na mediach społecznościowych / lista kontaktów / informacje o udziale firmy w newsletterach i inne.
Kontakt:
karina.strojek@gigacon.org

Propozycje wykładów merytorycznych (call for papers), patronaty medialne, kontakt z uczestnikami: anna.karasinska@gigacon.org

© 2021 GigaCon - biznesowe konferencje IT Powered by varit

Archiwum imprez

Regulamin i polityka prywatności