10:00

Rozpoczęcie konferencji

10:00 - 10:30

Weryfikacja kompetencji związanych z BPMN.
Dostępne certyfikaty związane z identyfikacja i zarządzaniem procesami i dlaczego są potrzebne.

- Piotr Biernacki (MGX Infoservice)

W prezentacji chciałbym poruszyć tematykę różnych certyfikatów dostępnych w Polsce. Które, dla kogo i gdzie są przydatne. Jakie obszary wiedzy obejmują i co tak naprawdę weryfikują. Chciałbym powiedzieć też o problemach związanych z nieprawidłowym modelowaniem i o roli dobrych szkoleń w minimalizacji tych zagrożeń. 

10:35 - 11:05

Case study - Inteligentne zarządzanie dokumentami - czy to możliwe? 

- Paweł Michalski (Iron Mountain)

Podczas prelekcji zostaną przedstawione najnowsze trendy poparte wynikami badań na temat inteligentnego zarządzania dokumentami. Dodatkowo zostaną zaprezentowane case studies z rynku polskiego jak i europejskiego z analizą wyzwań jak i rozwiązań, które zostały wdrożone przez firmę Iron Mountain.

11:10 - 11:40

Jak KSeF pokazuje rolę low-code’u w organizacji

- Michał Borowski (Nexpertis)

Wdrożenie KSeF jest jednym z najważniejszych celów działów księgowości na 2023 rok. Jego realizacja wiąże się z szeregiem dylematów: jak powinna wyglądać architektura organizacji, gdzie powinna być integracja, jaką rolę ma ERP. Na te i inne pytania odpowie nasz prelegent - Michał Borowski, CEO Nexpertis.

11:45 - 12:15

Udział mechanizmów kognitywnych w robotyzacji i automatyzacji
procesów biznesowych

- Paweł Lubiński (Sagitum)

Poruszony zostanie temat udziału metod kognitywnych w zarządzaniu i tworzeniu
rozwiązań robotyzacji i automatyzacji procesów biznesowych. Zaprezentowane zostaną
sugerowane metody rozwoju rozwiązań inteligentnej robotyzacji procesów. Uczestnicy
zapoznają się z warunkami jakie muszą zaistnieć aby skutecznie automatyzować procesy w
organizacjach.

12:20 - 12:50

Jak śledzić postępy w projekcie? Metoda łańcucha krytycznego z punktu widzenia project managera

- Marek Kowalczyk (Mandarine Project Partners)

Realizacja projektów wyznaczona jest trójkątem zakres-czas-zasoby. Niestety, jak pokazują badania nie tylko międzynarodowe, przeważająca większość projektów nie realizuje pierwotnych założeń — mimo korzystania z wytycznych PMI PMBOK oraz oprogramowania takiego jak MS Project. Czy odpowiedzią na te problemy zawsze są metodyki zwinne? Uważam, że nie. W trakcie prelekcji przedstawię w zarysach metodę łańcucha krytycznego (Critical Chain Project Management), która została zaprojektowana od podstaw, by stawić czoła niepewności pojawiającej się w projektach oraz usunąć możliwe do usunięcia przyczyny opóźnień.

12:55 - 13:25

Orkiestracja z wykorzystaniem BPM a BPM dla użytkownika

- Marcin Makowski (BeOne)

Podczas prezentacji omówimy przykłady wdrożeń z wykorzystaniem orkiestracji usług poprzez silnik BPM oraz możliwości samodzielnego modelowania procesów przez użytkowników platformy.
Oczywiście wszystko w oparciu o najbardziej popularne platfory Open Source.

13:30 - 14:00

Narzędzia RPA – jak wybrać, żeby nie ograniczyć sobie możliwości rozwoju w przyszłości?
- Danuta Kajrunajtys (Ekspert Niezależny)

Rynek narzędzi Robotic Process Automation oferuje wiele narzędzi / środowisk do budowania automatyzacji (tzw. robotów cyfrowych). Ich możliwości pozwalają dziś budować i zarządzać całymi farmami robotów cyfrowych. W ten sposób można kreować nie tylko proste automatyzacje na stanowisku ale budować całe scyfryzowane procesy biznesowe czy zwinnie budować modele biznesowe odwołujące się do środowisk IT istniejących organizacji.
Z RPA wiążą się również pułapki, które skutkują niepowodzeniami. Tak jak w przypadku dowolnego narzędzia informatycznego. Jednak zamiast skupiać się na negatywnych aspektach, podczas wystąpienia przeanalizujemy kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze narzędzia robotycznego i jego dostawcy. Jakkolwiek jest jedna idea robotyzacji to jej realizacja przez poszczególnych dostawców znacząco różni się między sobą. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyborze oprogramowania narzędziowego do robotyzacji i jego dostawcy zastanowić się czym one się różnią i które z tych rozwiązań będzie dla naszej firmy perspektywiczne. Merytoryczny dobór narzędzia to również zwinne dojście do docelowego rozwiązania, bez odkrywania, że narzędzie nie spełnia pokładanych w nim nadziei i konieczności podejmowania decyzji co dalej.
Przedstawię Państwu 7 złotych kryteriów, które sugeruję swoim klientom, aby wzięli pod uwagę zanim obiorą azymut na RPA. Źródłem kryteriów jest obserwacja rzeczywistych sytuacji, wdrożeń RPA w różnych firmach, również zachodnich.

14:00

Zakończenie konferencji

 

AGENDA

23 lutego 2023


Godzina:  10:00

ONLINE

BPM. ROBOTYZACJA I AUTOMATYZACJA PROCESÓW

REJESTRACJA

O KONFERENCJI:

Konferencja Business Process Management GigaCon poświęcona jest modelowaniu procesów biznesowych. Wiedza z tego zakresu ułatwia zarządzanie firmą. Właściwe decyzje i działania, szybka identyfikacja problemów, sprawny przepływ informacji to zalety prawidłowego wykorzystywania umiejętności oraz narzędzi.

Sprawne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa, instytucji czy organizacji zależy od harmonijnego przeprowadzania, nadzorowania i monitorowania zachodzących w nim operacji. Zintegrowany system w firmie pozwala efektywniej wykorzystywać zasoby oraz wygrywać z konkurencją.

PROPONOWANA TEMATYKA:

  • projektowanie i analiza procesów

  • automatyzacja i optymalizacja procesów biznesowych

  • modelowanie procesów biznesowych

  • metody opisu procesów

  • SOA w organizacji

  • notacje BPM

  • dobre praktyki (systemy kompleksowo wspierające zarządzanie procesami – przykłady wdrożeń)

 

KONFERENCJA SKIEROWANA JEST DO:

 

  • szerokiego kręgu odbiorców poszukujących nowych rozwiązań z zakresu BPM i pragnących zastosować zmiany w dotychczas posiadanych zasobach
  • wyższej i średniej kadry zarządzającej
  • osób charakteryzujących się wysokim stopniem decyzyjności w organizacjach
  • szefów pragnących zrewolucjonizować działanie swojej firmy

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY!

Wymagane jest JEDYNIE wypełnienie formularza rejestracji – odnośnik znajduje się pod agendą.

 

ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM ZAPEWNIAMY:

  • możliwość udziału w wybranych wykładach

  • możliwość otrzymania potwierdzenia udziału w konferencji (zaświadczenia w trakcie spotkania lub wystawienie certyfikatu uczestnictwa po wydarzeniu)

  • dostęp do materiałów pokonferencyjnych


ZAPREZENTUJ SWOJĄ FIRMĘ!

Firmy, które posiadają rozwiązania dla usprawniania procesów biznesowych, zainteresowane zaprezentowaniem swoich produktów podczas konferencji, zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą marketingową. Do wyboru m.in.: wykład 20 – 30 minut / podlinkowany logotyp na stronie / promocja na mediach społecznościowych  / lista kontaktów / informacje o udziale firmy w newsletterach i inne.
Kontakt:
karina.strojek@gigacon.org

Propozycje wykładów merytorycznych (call for papers), patronaty medialne, kontakt z uczestnikami: anna.karasinska@gigacon.org

PATRON HONOROWY

SPONSORZY

 

PARTNERZY

FIRMA UCZESTNICZĄCA

WSPÓŁPRACA MERYTORYCZNA

 

PATRONI MEDIALNI

 

O WYSTAWCACH

BeOne lider w zakresie wdrożeń Alfresco w Polsce, obsługujący na stałe największe wdrożenia obejmujące przeszło 100.000 użytkowników i kilkadziesiąt milionów dokumentów. W ramach wdrożeń wypracowanych zostało przez BeOne dziesiątki modeli referencyjnych oraz scenariuszy użycia systemu Alfresco, a także najlepsze wzorce w zakresie rozszerzania systemu i dopasowania do wymagań klientów.
Iron Mountain Polska to lider rynku zarządzania informacją, archiwizacji i digitalizacji dokumentów. Zapewnia kompleksową obsługę firm w zakresie: consultingu procesów po stronie klienta, cyklu życia dokumentów w organizacji oraz ich digitalizacji. Jest także dostawcą systemów do zarządzania procesami oraz informacją w efektywny i bezpieczny sposób. Prowadzi działania z zakresu bezpiecznego przechowywania, składowania, archiwizacji oraz niszczenia dokumentacji tradycyjnej, cyfrowej jak i zużytego sprzętu IT. Firma oferuje dedykowane rozwiązania sektorowe, m.in.: dla branży finansowej i ubezpieczeniowej, służby zdrowia, kancelarii prawnych, a także instytucji publicznych oraz firm geodezyjnych i kartograficznych. Iron Mountain Polska to 25 lat doświadczenia, ponad 1800 klientów, a także 9 milionów przechowywanych pudeł z dokumentami i prawie 100 milionów skanowanych stron rocznie. Iron Mountain Polska jest częścią Iron Mountain Inc. – globalnego lidera w branży zarządzania informacją, założonego w 1951 roku w Livingstone w USA. Firma działa w kilkudziesięciu krajach na 5 kontynentach i notowana jest na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (IRM).
Nexpertis jest liderem w automatyzacji i optymalizacji procesów biznesowych. Skutecznie prowadzi firmy przez cały proces digitalizacji. Identyfikuje potrzeby, wspiera zespoły i dostarcza rozwiązania IT dostosowane do potrzeb organizacji. Nexpertis wdraża w firmach sprawdzone i elastyczne narzędzia, które pozwalają przyspieszyć biznes i osiągać więcej. Umożliwia tym samym koncentrację na kreatywnych i innowacyjnych zadaniach, podczas gdy automatyzacja przejmuje resztę.  Zespół Nexpertis, liczy ok 60 doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin IT. Od ponad 10 lat realizuje i utrzymuje projekty dla ponad 60 Klientów. Firma kładzie nacisk na efektywną współpracę, skuteczność działań i doskonalenie kompetencji zespołu jak również samego Klienta. To pozwala osiągać zamierzone cele i przynosić realną wartość każdej firmie, która z nimi współpracuje. Nexpertis przez lata doświadczeń, stał się ekspertem digitalizacji. Najczęściej wdraża platformę WEBCON BPS, SharePoint, Microsoft Project Server oraz tworzy zaawansowane integracje m.in. dzięki szynie Apache Kafka. Świadczy również usługi konsultingowe i analityczne mające na celu podnoszenie jakości konkretnych rozwiązań i tworzenie dobrych praktyk.
IT dla Twojego biznesu Wspieramy naszych Klientów w transformacji cyfrowej ich organizacji: dostarczamy oprogramowanie, rozwijamy infrastrukturę, dbamy o bezpieczeństwo danych. Oferujemy rozwiązania, które automatyzują zarządzanie procesami biznesowymi w firmach. Wdrażamy systemy ERP, workflow i WMS, współpracując przy tym z wiodącymi polskimi producentami oprogramowania: COMARCH oraz WEBCON. Stawiamy na ciągły rozwój i idziemy o krok dalej. Jako wsparcie automatyzacji procesów zachodzących w firmach wykorzystujemy robotyzację i sztuczną inteligencję. Jesteśmy autoryzowanym Partnerem firm: DataConsult, Polcom oraz eq system. Ponadto wesprzemy Cię w zakresie konsultingu biznesowo-technologicznego oraz rozwoju infrastruktury IT w partnerstwie z firmami: Barracuda, HPE, Huawei, Fortinet, Microsoft, Veeam.

PRELEGENCI

KONTAKT

ANNA KARASIŃSKA

Kontakt dla Uczestników, Prelegentów i Patronów:

e-mail: anna.karasinska@gigacon.org

mobile: +48 506 981 902

KARINA STROJEK

Kierownik projektu - kontakt z Wystawcami

e-mail: karina.strojek@gigacon.org

mobile: +48 600 677 473

© 2021 GigaCon - biznesowe konferencje IT Powered by varit

Archiwum imprez

Regulamin i polityka prywatności